4 symbole, których znaczenie musisz znać, jeśli chcesz kłaść klej do płytek

Klejenie płytek wcale nie jest proste. Wymaga sporo umiejętności i odrobinę doświadczenia. Ważne jest też by wiedzieć, jakich klejów si używa. Oto cztery najważniejsze symbole, jakie można znaleźć na opakowaniach klejów do płytek, takich jak klej Soporo.

Symbol C1T

To klej cementowy, normalnie wiążący, o zmniejszonym spływie. Jest to zaprawa, której używa się do podłoży dobrej jakości.

Zdjęcie pobrane z tego linku

Symbol C2E

Tak oznacza się klej cementowy,  który ma podwyższone parametry. Zaprawy tej używa się, gdy podłoże jest szczególnie trudne. Zazwyczaj można stosować ją na zewnątrz oraz na ogrzewanie podłogowe. Zaprawa klejowa oznaczona tym symbolem ma wydłużony czas otwarty. Znaczy to, że dłużej zachowuje właściwości wiążące. Przy jej użyciu można posmarować klejem większą powierzchnię i kłaść na niej płytki, nawet w 30 minut później.

Symbol C1FT

Ten rodzaj zaprawy jest przeznaczony do klejenia płytek na ścianach. Jest to klej cementowy szybkowiążący, więc używa się go wszędzie tam, gdzie nie można zrezygnować z użytkowania przestrzeni – korytarzy, schodów, łazienek. Ma też zmniejszony spływ, co sprawia, że wykorzystuje się go właśnie do układania płytek na pionowych ścianach.

Symbol D1T

Pod tym oznaczeniem kryje się klej dyspersyjny, taki jak klej sopro. Ma zmniejszony spływ i dużą przyczepność. W Polsce używa się go głównie do napraw. W innych państwach, zdarza się tworzenie na jego podstawie nowych okładzin.